Ieri, în Piata Sfatului, a fost amplasată ultima bornă care leagă orașul de traseul inițial. Astfel, pasionații de drumeții au la dispoziție trei intrări pe Via Transilvanica: Putna, la nord, Brașovul, în centru, și Drobeta-Turnu Severin, în sud, iar lungimea totală a traseului crește la 1575 de km.
Cine alege să plece din Brașov, pleacă din Piața Sfatului, va continua cu Piața Unirii, Pietrele lui Solomon, Poiana Brașov, până la Viscri, unde se intersectează cu traseul existent, deschis în urmă cu câțiva ani.
Proiectul Via Transilvanica a fost inițiat în 2018, anul sărbătoririi a 100 de ani de la Marea Unire de la Alba Iulia. S-a născut conceptul „drumul care unește”, un drum prin care poți străbate parte din țară la picior.
Foto: Via Transilvanica/Facebook
Pe bune, ţi-a plăcut sau nu?