Vigneta ar urma să se scumpească de la 1 august. Autoritățile de la Sofia propun o majorare cu 30% a tarifelor pentru vehiculele cu masa de până la 3,5 tone dar și majorarea prețului pentru vignetele pe termen scurt. Dacă proiectul aflat acum în dezbatere publică va fi aprobat, prețul vinietei electronice anuale va crește de la 49 la 64 de euro. Cea săptămânală va fi 10 euro, cea de weekend crește la 6 euro 60, iar vinieta valabilă o zi va costa peste 5 euro, față de 4 euro în prezent. Cresc, totodată și sancțiunile pentru șoferii care circulă fără vignetă valabilă.
Pe bune, ţi-a plăcut sau nu?